• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi

Soru - Cevap

KONU : RİSKLİ YAPI VE DÜKKAN KİRASI

   
rewi                 08.10.2015   |   10:23

Ali bey benim 1 dükkanım var bina yıkılacak dükan kirada. Bina yıkılırsa kira yardımı alabilecekmiyim ?

Av. Ali Rıza İLGEZDİ: 6306 sayılı yasa kapsamında kira yardımı alabilmeniz için mülkiyet sahibi olmanızın yanında fiilen de sizin işyeriniz olması lazım. Eğer dükkanınızı başkasına kiraya verdiyseniz kira yardımından faydalanamazsınız.
Eğer kişi riskli yapıda kiracı ise riskli yapı onay tarihinden önce yapıyı terk etmemiş olması ve kiracı olarak kullandığınız dükkanın faturaları sizin adınıza ise kira yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz.

KONU : RİSKLİ YAPI VE İZALEİ ŞUYU (ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ)


  
doruk            06.10.2015   |   18:38

Hocam 6306 kapsamında kadıköyde riskli raporu ile bina yıkıldıktan sonra izalei şuyu davası açılabilir mi ? Şimdiden teşekkürler

Av. Ali Rıza İLGEZDİ: Doruk bey; 6306 sayılı yasanın Uygulama işlemleri başlıklı 6. maddede yer alan bu hükümler dairesinde riskli bina yıkıldığında bu taşınmaz üzerindeki 634 Sayılı Yasa'ya dayalı kat mülkiyeti son bulacak, geride kalan arsa müşterek mülkiyete dönüşecektir. İzalei şuyu yoluna gidilebilecektir.

Konu : KENTSEL DÖNÜŞÜM


 
mustafa            23.09.2015   |   13:57

Değerli meslek büyüğüm ben stajımı yeni tamamladım. size sormak istediğim konu şudur; ankarada kentsel dönüşüm kapsamında tapulu ve ya tapu tahsisli arazilerde belediye enkaz bedeli olarak kanunda öngörülen %10 u ödüyor. asıl değeri olan yapı bedelini dava yoluyla ileri sürsek durum ne olur. açılmış davalar var fakat netlik yok. sizin bir çalışmanız var mı?

Av. Ali Rıza İLGEZDİ: Sevgili meslekdaşım; öncelikle meslek hayatınızda başarılar diliyorum. Uygulamada enkaz bedelini belirlemek ilgili idare tarafından kurulan kıymet takdir komisyonundadır. Ancak bedeli kabul etmeyen taraf enkaz bedelinin artırılması talebiyle dava açabilir.

Konu : KENTSEL DÖNÜŞÜM

  
ahmet            22.09.2015   |   14:48

Slm Ali Rıza bey kentsel dönüşümde ada bazında yapılan kat karşılıgı sözleşmeler iyi veya kötü ne kadarda baglayıcı maddeler olsada 4 seneden fazla zaman geçmesine ve bu arada firmanın maddi durumu kötüleşmesi iflas istemesi iflasını geri çekmesi alacaklılarının olması bankalarda çekleri senetleri yazılması mahkemelik olmaları fesih sebebi sayılabilirmi ?

Av. Ali Rıza İLGEZDİ: Kat karşılığı inşaat sözleşmesini bütün olarak incelemeden yorum yapmak sağlıklı olmaz Ahmet bey

Konu : TAPU TAHSİS ve KENTSEL DÖNÜŞÜM

  
yücelk            20.09.2015   |   12:05

Üstadım ankara cankaya guneykent projesı ıcerısınde tapu tahsıs ve ıptalı ve sonrası ucret karsılıgı hak sahıbı olan ve olmayan ayırımı yapmadan para talebı ıle bır daıre verılecıgı bır sozlesmeye ımza attık fakat surecte bır kac farklı durumlar soz konusu bu yuzden telefon ıle ıletısımı sızde uygun gorursenız aramak ısterım.Saygılar

Konu : BOĞAZİÇİ ÖN GÖRÜNÜM BÖLGESİ TAPU TAHSİSLİ YAPILAR

  
tuna34            10.09.2015  |  10:55

Ali Rıza Bey, web sayfanızdan ilgili konuları detaylıca incelemeye ve bilgi edinmeye çalışıyorum. fakat bulunduğum bölgeyle alakalı olarak sizin bilgilendirmenize ihtiyacım vardır. istanbul ÜSküdar ön görünüm bölgesinde tapu tahsisli taşınmazımız bulunmaktadır. tapu tahsisli yapımızın tarafımıza satışı veya ilgili evrakların tapuya dönüştürülmesi mümkünmüdür? 20 seneyi geckindir vergi ödemeleri yapılıyor. belediye ön görünüm bölgesi olduğu için boğaziçi imar müdürlüğü kapsamında olduğunu belirtiyor. taşınmazn tarafımıza satışı veya elimizdeki evrakların tapuya dönüştürülmesi için nasıl bi yol izleyebiliriz.?



Konu : RİSKLİ ALAN İPTALİ


  
yıldız            10.09.2015  |  10:55

Sayın Hocam, "İlgililer riskli alan kararına dayanılarak Belediyeler tarafından yapılan idari işlemlere karşılık da yine, tebliğinden itibaren dava açarken, süresi geçmiş bile olsa riskli alan kararını yeniden dava konusu yapabilecektir." deniliyor. Buradan itiraz süresi geçmiş olsa dahi riskli alanlarda mahkemeye riskli alan iptali için başvurabileceğimizi anlıyoruz. Bu durumu hangi kanuna hangi maddeye dayandırıyoruz. Bilgi vermenizi rica ederiz. Saygılarımızla,
http://www.alirizailgezdi.com/?Syf=26&Syz=422439


Konu : TAPU TAHSİS ve KENTSEL DÖNÜŞÜM


  
ugur            14.07.2015   |   07:41

A
li Rıza Bey Merhaba,
Sitenizde tapu tahsis konusunda verdiğiniz toplu ve aydınlatıcı bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.
Bizimde tapu tahsisle ilgili bir sıkıntımız var. Vakıflar uzun uğraşlar sonunda tapu tahsisten tapu veilmesine ikna oldu. Yanlız rayiç bedeli çok pahalı söyledi. Belediye sitesinde 1000TL olan yere 5000TL isiyor. Buna itiraz hakkımız var mıdır?
Dava yoluyla mı yapılır. Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
2. Bir soruda vaktiniz varsa, bir komşumuzada her nasılsa aynı parselde hem belediyeden hem vakıflardan tapu tahsis belgesi verilmiş. Belediyeden tapusunu 10 sene önce aldı. Şimdide Vakıflardan olan tapu tahsislerini tapuya çeviriyor. Sizin sitede tek bir yerden tapu tahsis olmalı yazıyor. Burda hukiki durum nedir. İtiraz mercii neresidir?
Saygılarımla;

Av. Ali Rıza İLGEZDİ: Uğur bey iyi akşamlar.
Kısaca cevap vereyim:
1) miktarı tapu tahsis belgesinin bedelini elinde mülkiyeti belirleyen kurum belirler. Belediyedeki rayiç bedel bir anlam ifade etmez. miktar çok ise tapu tahsise dayalı tapu iptal davası açılabilir ama orada da DEVAMI...


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret81613
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140