• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi

Anasayfa

TAPU TAHSİS ve KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE İLGİLİ SORU CEVAP BÖLÜMÜ YAYINDA...
2981/3290/3366 sayılı Kanun'un hak sahipliğine ilişkin 13. maddesine göre; bu Kanun gereğince arsa tahsis edilecek kimselerin; kendisinin veya eşinin veya reşit olmayan çocuğunun oturduğu belediye ve mücavir alan sınırı içinde ev yapmaya müsait arsaya veya bir eve veya apartmanın bağımsız bir bölümüne veya bir bölümü iş yeri olarak kullanılan bir yapıya sahip bulunmaması gerekir.
Tapu tahsis belgesi mutlak - kesin bir mülkiyet hakkı niteliğinde değildir. Yargıtay; Hukuk Genel Kurulu'nun 04.12.1996 tarihli kararı ile bu belgenin bir mülkiyet belgesi olmadığını, yalnızca fiili kullanmayı belirleyen ve ilgilisine kişisel hak sağlayan “kişisel hak” olduğunu tespit etmiştir.
2981 sayılı Kanunun 3290 sayılı Yasa ile değişik 10. maddesinin (a) bendinde, bu kanun hükümlerine göre hazine, belediye il özel idaresine ait veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare ettiği arsa veya araziler üzerinde gecekondu sahiplerince yapılmış yapıların 12. madde hükümlerine göre tespit ettirildikten sonra kayıt maliki kamu kuruluşunca bu yerin hak sahibine tahsis edileceği ve bu tahsisin yapıldığının tapu sicilinin beyanlar hanesinde gösterilerek ilgilisine...
Tapu tahsis belgesi bir mülkiyet belgesi olmayıp yalnızca fiili kullanmayı belirleyen bir zilyetlik belgesidir. Bu nedenle ilgilisine sadece kişisel hak sağlar. Ancak sadece tahsis belgesinin varlığı tahsis edilen yerin tahsis sahibi adına tescilini sağlamaz. Yasada öngörülen diğer şartların da oluşması gerekmektedir.
2981 sayılı İmar ve Gecekondu Mevzuatına Aykırı Yapılara Uygulanacak Bazı İşlemler Hakkındaki Kanun imar mevzuatına aykırı yapılar ile gecekonduları kapsamaktadır. Yasanın tespit ve değerlendirme işlemleri başlıklı 8. maddesinde tespit kapsamına, temel inşaatı tamamlanmış veya sömel betonları dökülmüş olmak kaydı ile Hazine, belediye, il özel idarelerine ait veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün idare etmekte olduğu arsa veya arazilerdeki inşaatına Kanunun...
Alpaslan Mahallesi Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği'nin açılışına katılan CHP adayı Atilla Sertel, burada yaptığı konuşmada şehir dönüşümünü şehrin rantını değil, şehir sakinlerinin refah düzeyini arttırmanın bir aracı olarak gördüklerini belirterek, "Eğer bu bölgede kentsel dönüşümden dolayı bir rant olacaksa bu rantın sahibi bölge halkı olmalıdır. Kentsel dönüşümün, birileri için ranta dönüşmesine izin vermeyeceğiz." dedi.
CHP’li Erhan Aslaner hazırladığı yazılı soru önergesini İBB Meclisinde sözlü okuyarak 2981 sayılı kanunun gereğince verilen tapu tahsis belgesi sahiplerinin sorunlarını...
Aksaray Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tapu tahsis belgelerinin esas tapuya çevrilmesiyle ilgili hak sahibi olan vatandaşlara duyuru yaptı. Belediyenin internet sitesinden yapılan duyuru şöyle :
Zonguldak Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin, tapu tahsislerde sürenin 3 yıl uzatıldığını belirterek Kozlu’da yaşayan vatandaşların tapu sorunlarının çözüleceğini belirtti.
 2 
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret81613
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140