• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
TAPU TAHSİS BELGESİ VE İMAR BARIŞI

2981 sayılı yasa 08 Mart 1984 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 31 Mayıs 2018 tarihine kadar yürürlükte kalacak olan yasa; imar ve gecekondu mevzuatına aykırı olarak inşa edilmiş ve inşa halindeki bütün yapılar hakkında uygulanacak işlemleri düzenlemek ve bu işlemlere dair müracaat, tespit, değerlendirme, uygulama ve duyuru esaslarını ve ilgili diğer hususları belirleyen bir af kanunudur.  

7143 sayılı yasa ise neredeyse her üst geçitte asılı olan afişlerle amacını belirtmektedir. "İMAR BARIŞI İLE İSKANSIZ BİNALAR KAYIT ALTINA ALINMAKTADIR." Buradaki tarih sınırlaması da 31 Aralık 2017'den önce yapılan yapılara ilişkindir.  

Güncel tartışma ise "TAPU TAHSİS BELGESİ SAHİBİ OLANLARIN İMAR BARIŞINDAN FAYDALANIP FAYDALANAMAYACAKLARI İLE İLGİLİDİR." 

Sorunun basit cevabı evettir. 7143 sayılı yasada belirtilen istisnalar hariç tapu tahsis belgesi sahibi olanlar da imar barışına başvuru yapıp yapı kayıt belgesi alabilirler. 

Ancak tapu tahsis belgesi sahipleri açısından bu sorunun altında yatan asıl zor VE GİZLİ soru şudur yada olmalıdır : "İMAR BARIŞINA BAŞVURUP YAPI KAYIT BELGESİ ALDIĞIMDA TAPU ALABİLİR MİYİM?"

Bu sorunun da basit cevabı çok net olarak HAYIRDIR. Çünkü 2981 sayılı yasa tapu tahsis belgesi sahiplerine bedelini ödeyerek tapu ödeme hakkı vermektedir. YANİ İMAR BARIŞINA YAPILAN BAŞVURU; TAPU TAHSİS BELGESİ SAHİBİNİ İŞGAL ETTİĞİ ALANIN BEDELİNİ ÖDEMEKTEN KURTARMAMAKTADIR.  

Şartlarına uygun olarak alınan Yapı Kayıt Belgesi; 3194 sayılı kapsamındaki yıkım ve ödenmemiş cezalarını iptal etmektedir. VE BUNUNLA BİRLİKTE KİŞİSEL DÜŞÜNCEME GÖRE TCK 184 GÖRE VERİLECEK İMAR KİRLİLİĞİNE NEDEN OLMA SUÇUNUN DA UNSURLARINI VE ŞARTLARINI ORTADAN KALDIRMAKTADIR.

Ancak Tapu Tahsis Belgesi Sahipleri zaten yasa karşısında tanınan bir hakkın sahibidir. Zaten bu belgenin sahipleri YİNE KİŞİSEL DÜŞÜNCEME GÖRE İMAR BARIŞI İLE GETİRİLEN KORUMA ZIRHINA ZATEN SAHİPTİR. Dolayısı ile zaten başka bir yasa ile verilen koruma zırhına bu Tapu Tahsis Belgesi Sahiplerinin zaten ihtiyacı bulunmamaktadır. 

ÖZETİN ÖZETİ : 

1- TAPU TAHSİS BELGESİ SAHİPLERİ YAPI  KAYIT BELGESİ SAHİPLERİ YAPI KAYIT BELGESİ ALMAK İÇİN İMAR BARIŞINA BAŞVURABİLİR. 

2- ANCAK TAPU TAHSİS BELGESİ SAHİPLERİ TAPU TAHSİS BELGESİ SAHİPLERİ TAPU ALMAK İÇİN BELİRLENEN TAPU BEDELİNİ ÖDEMEK VE TAPU İPTAL TESCİL DAVASI AÇMAK ZORUNDADIRLAR. 

 

AV. ALİ RIZA İLGEZDİ

0533 259 00 69 (SADECE WHATSAPP MESAJ HATTIDIR.)

twitter : @ilgezdi 

  
1931 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam27
Toplam Ziyaret81613
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140