• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
BEYKOZ ŞENEVLER'DEKİ TAPU TAHSİS SORUNU YENİ BİR DÖNEMEÇTE

Gerek 2B, gerek tapu tahsis ve gerekse de işgal nedeniyle mülkiyet sorununun en yoğun olarak yaşandığı Beykoz'da yıllardır devam eden tapu sorununa bir çözüm bulunduysa da ilçedeki bazı mahallelerde farklı sorunlar çıkmaya başladı. Daha önce yalnızca Dost Beykoz'un katıldığı bir mahalle toplantısında Çubuklu Şehit Sadık Şişman Sokağı sakinleri, İBB'ye devredilen yerleri konusundaki sıkıntılarını dile getirmiş ve mahallece toplu olarak hareket etme kararı almıştı.

BEYKOZ TAPU TAHSİS

Bu kez de Şenevler Mahallesi'nde yaklaşık 1000 kişiyi ilgilendiren bir tapu davası, Beykozluların karşısına çıktı. Şenevler'deki Doğankent Dernek Lokali'nde toplanan Beykozlular, tapu davası konusunda kendilerine bilgi vermek üzere gelen avukatları dinledi. Çubuklu Derneği Başkanı Erdem Çelik'in organizasyonuyla bir araya gelen Beykozlu’lara, Çubuklu Muhtarı Hüseyin Hüsnü Kolcu da eşlik etti. 

Şenevler Mahallesi sakinleri, yaklaşık 34 dönümlük bir arazinin tapusunu tescil ettiren Kadir Paşa'nın varisleriyle karşı karşıya kaldı. Beykozlu vatandaşların, uzun yıllardır burada ikamet edip, vergilerini düzenli olarak ödedikleri ve tapu tahsis belgesi sahibi oldukları halde, “işgalci” olarak göründükleri için dezavantajlı durumda oldukları anlaşıldı. 

Konuyla ilgili bilgi vermek üzere gelen avukatlar; Beykozlu vatandaşlara yol göstermeye çalıştı. Burada ikamet eden Beykozlu’ların 20 yıl boyunca adlarına herhangi bir dava açılmadığı ve bulundukları evde sürekli bir ikametin olduğunu ispat etmeleri halinde avantajlı olacaklarını anlatan avukatlar, önemli bilgiler verdi.

BEYKOZ TAPU TAHSİS

Tapu üzerinde 7 malikin olmasına rağmen bir kısmının hayatını kaybetmesi üzerine yaklaşık 20 kişinin davanın tarafı olduğunu dile getiren avukatlar, tapu tescilinin 7 Haziran 2015 tarihinde yapıldığını vurguladı. 

Söz konusu yerler hakkında da bilgi veren avukatlar; Şenevler Mahallesi'nde 169 ada 3,4 ve 6 parsel... 175 ada 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 18 ve 19 parsel... 176 ada 46 parsel ve 182 ada 1, 2, , 48 parsellerin tapusunun Kadir Paşa'nın varislerinin elinde olduğunu söyledi. Son davanın25 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşeceğini dile getiren Avukatlar, izale-i şuyu davası açan mirasçıların karar aşamasındaki davayı beklediklerini kaydetti. Rapora herhangi bir itiraz olmadığı için dosyanın artık karar aşamasında olduğunu söyleyen avukatlar, Beykozlu vatandaşlara hakları konusunda bilgiler verdi.

 

Kaynak : Dost Beykoz Gazetesi

 

 

  
1967 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret81606
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140