• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
TAPU TAHSİS BELGESİNDEKİ HAKLAR BAŞKA KİŞİLERE DEVREDİLEBİLİR Mİ?

Tapu tahsis belgesi mutlak - kesin bir mülkiyet hakkı niteliğinde değildir. Yargıtay; Hukuk Genel Kurulu'nun 04.12.1996 tarihli kararı ile bu belgenin bir mülkiyet belgesi olmadığını, yalnızca fiili kullanmayı belirleyen ve ilgilisine kişisel hak sağlayan “kişisel hak” olduğunu tespit etmiştir. 

İlerideki aşamada; diğer şartlar da tamamlandığında tapuya dönüştürmek üzere imar yasası kapsamında oluşturulan tapu tahsis belgesinin devri mümkün müdür? 

Tapu tahsis belgesi ile sahip olunan şahsi hak; tapu senedi ile sahip olunan ayni nitelikteki mülkiyet hakkı gibi mirasçılara intikal etmektedir. Ayrıca, hak sahibi bu hakkını başka kişilere devir edebilmektedir. 

Ancak sözkonusu taşınmazın yasa gereği kamu hizmetine ayrılmış yerlerden olup olmadığı, tahsise konu yerin imar planında konut alanında kalıp kalmadığı, tahsise konu arsa bedelinin ödenip ödenmediği, imar parsellerinin oluşturulması sırasında şuyulandırmaya tabi tutulan parselden 3290 sayılı yasa ile değişik 2981 sayılı yasanın 18/b-c maddesi uyarınca düzenleme ortaklık payı kesilip kesilmediği ve tahsise konu yeri tahsis sahibinden devralan davacının 2981 sayılı Kanundan yararlanıp yararlanamayacağı hususları ilgili Belediye tarafından çok net olarak belirlenmelidir. Çünkü çok defa ifade ettiğimiz üzere tapu tahsis belgesi bir mülkiyet belgesi olmayıp yalnızca fiili kullanmayı belirleyen ve ilgilisine kişisel hak sağlayan bir belgedir. Dolayısı ile tapu tahsis belgesini devralacak kişilerin de aynı koşulları taşıması yasal zorunluluktur.

 


  
2641 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret81607
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140